fbpx
Leitště Václava Havla

Život pod palmou

Krásný den, přátelé a kamarádi, vítejte opět na našem blogu. Ti z vás, kteří jsou tu noví, si o nás můžou něco málo přečíst zde. Kde ale vlastně po takové době začít? Událo se toho tolik a máme toho hodně k vyprávění. Vrátíme se zpět do března roku 2020, kdy jsme se vrátili z Anglie a byl lockdown. Tehdy se nikam nesmělo a nikdo nevěděl co bude.

Thank you for reading this post, don't forget to subscribe!

Vrátili jsme se do našeho rodného města, kde jsme strávili léto. Počítali jsme s tím, že odjedeme na nějaký čas k oceánu. Bohužel se tak nestalo a museli jsme vymyslet nový plán. Vzali jsme si pár našich věcí, které na nás čekaly přes rok v garáži a hurá bydlet do Prahy. Sehnali jsme pěkné a klidné bydlení na Břevnově a začali žít život „nine-to-five“. Jestli takový život máte a říkáte si, co je na tom špatného, doporučujeme zkusit překročit hranice komfortní zóny a poznáte to sami. 🙂

Komfortní zona

V Praze jsme si našli práce a začali šetřit. V hloubi duše jsme stále doufali v náš vysněný život pod palmou. Jediný náš cíl bylo odjet, a to hned, jakmile to bude možné. Cíl by byl, zbýval plán. Dělali jsme pomalu ale jistě jednotlivé kroky k tomu, abychom si takový život mohli dovolit.

Najednou byl duben 2021 a situace se uklidňovala. Bedlivě jsme sledovali „covid podmínky“ v naší vysněné destinaci a začali pomalu s přípravami. Sledovali jsme ceny letenek a zjišťovali cenné informace ohledně pojištění. Rozpočet na měsíc byl připravený stejně tak, jako jsme byli my. Den co den se podmínky na Srí Lance měnily k lepšímu a proto jsme nepřestávali doufat.

podmínky vstupu na Srí Lanku

Nové podmínky

Když vyšly nové podmínky pro vstup do země asi dva týdny před plánovaným odletem, zježily se nám vlasy na hlavě. 14 dní ve vládou povoleném hotelu v karanténě, za 30.000,- kč. To bylo hodně přes náš budget. Další dny se podmínky stále měnily, až vyšlo resumé, které pro nás nemohlo dopadnout lépe. Neočkovaní musí zůstat na hotelu v karanténě 10 dní, zatímco očkovaní jen 3 noci. To byla skvělé zpráva. Hned kupujeme letenky směr palma, s přestupem v Istanbulu. Od teď to šlo ráz na ráz. Rodiče se s námi jedou rozloučit na letiště, poslední objetí, pusa, slza a fotka. Nebudu lhát, i mně slzička ukápla. Přeci jen jedete na druhý konec světa s návratem v nedohlednu.

Praha ruzyně

Praha -> Istanbul

Turkish Airlines mají jeden z TOP servisů ve vzduchu. I přes to by si mohli o trošku lépe uspořádat letiště v Istanbulu. Na přestup jsme měli málo času a nemohli jsme za boha najít svůj gate. Uklidnil nás fakt, že ho nemohli najít ani pracovníci na letišti, takže cestující kontrolovali s doklady položenými na koši, vedle záchodů. Další mezipřistání jsme měli na Maledivách, ale z letadla nás bohužel nepustili. Vystoupilo 90% osazenstva ve své vysněné cílové destinaci a nám zbývala ještě hodinu letu do Negomba. Byli jsme jako na trní. Poprvé v tropech. Jaké to asi bude? Nedokázali jsme si to vůbec představit. A pak to přišlo. Přistáli jsme.

Maledivy

Celou cestu jsme byli v klimatizovaném letadle, kde člověk vůbec nevnímá venkovní teplotu a z obrazovky na předním sedadle mu to nic moc neříká. Kapitán zahlásil čas přistání, popřál příjemný den zbylým cestujícím a hurá do autobusu na terminál.

Můžu vám říct, přátelé, že když jedete poprvé do tropů a nevíte jaké je tam podnebí, nedá se to popsat. Víte proč se tak hezky vegetaci daří ve skleníku? Protože je tam parno a vlhko. Ano, VLHKO! V hlavě jsem měl 1000 myšlenek, ale převládala jedna. Jak to tady zvládneme? Během 30 vteřin jsme byli zpocení od hlavy až k patě. Teklo z nás stejně, jako z Usaina Bolta po doběhnutí do cíle, ale byli jsme šťastní. Šťastní, že jsme v pořádku dorazili a že nám začíná velké dobrodružství.

Sakra! My jsme doopravdy tady! Přijeli jsme žít život pod palmou, o kterém jsme snili skoro 2 roky. Zvládli jsme to. Celý rok v Praze jsme měli před postelí vylepenou A4 s velkým modrým nápisem:

ŽÍT POD PALMOU.

Srí Lanka

Najednou jsme tady.

Stojíme v autobuse, který nás veze ke kontrole bez zpáteční letenky, ale s dostatkem odvahy tady zůstat. Jak dlouho jsme chtěli žít pod palmou? Kdo ví. A to je na tom to krásné. Někdo má v životě rád jistotu a potřebuje mít naplánovaný i nedělní oběd. My to tak nemáme. Jsme trošku snílci, kteří se dokáží s životem náležitě vypořádat, žít z nekonečných zkušeností a vzít si ze všeho dostatečné ponaučení. A co vy? Odletěli byste přes půl světa splnit si váš sen?

V dalším článku se podíváme trošku podrobněji na to, jak jsme se na tuhle naší velkou cestu zabalili a připravili. Kde jsme co zařídili, sehnali, koupili a tak dále.
Kdybyste měli jakékoliv otázky, dotazy, nebo nám chtěli napsat jen tak pro radost, může nás kontaktovat na Instagramu nebo Facebooku. Budeme moc rádi za každý tip na článek. Rádi bychom oprášili pavučiny a zase se pustili do našich pravidelných nedělních článků o páté. Těšíte se? My ano 🙂

Zatím se mějte krásně a užívejte si léta. S ❤ vaši DoubleTraveller, Eliška a František.