fbpx
Aupair couple v Anglii

Všude samý úsměv

Náš první anglický den je za námi a teď teprve to opravdické dobrodružství může začít! Jsme plní očekávání a nechceme nic jiného, než objevovat. Poznávat nové lidi, anglickou kulturu a architekturu, ochutnávat anglické speciality a užívat si každý okamžik. Ze všech těchto věcí nás tehdy nejvíc uchvátili Angličané samotní. Všude kolem nás jen samý úsměv.

Thank you for reading this post, don't forget to subscribe!

Než jsme sem do Anglie odjeli, všichni nás připravovali na to, že Angličané jsou svérázní a neupřímní. Na začátek bych ráda řekla, že tento článek se bude týkat převážně lidí, kteří žijí kolem nás, které potkáváme v obchodech a na procházkách. Nechceme házet všechny lidi do jednoho pytle a to i z důvodu, že žijeme ve zlatém srdci Anglie. V klidné oblasti, kam jezdí odpočívat bohaté duše ze všech koutů Velké Británie. A tak také není divu, že si prazvláštní chování někdy vysvětlujeme i právě tím.

Všude s úsměvem
“Hi, how you doin’ sweetheart?”

“Ahoj zlatíčko, jak to jde?” Tohle není věta, kterou slyšíte po sklence vína na baru. Tahle věta vám vyčaruje úsměv na tváři i u pokladny v obchodě. Když jsme šli nakupovat poprvé, nedokázala jsem potlačit úsměv a vlastně se tomu divím do teď. V Čechách má člověk skoro strach přijít k pokladně s rohlíkem, abyste paní prodavačku neobtěžovali a i přes příjemný pozdrav vás pohledem bodá do břicha. Tady ne. Tady si vysloužíte tenhle pozdrav na každém rohu a to od prodavaček, přes kamarády, po učitelku vašeho svěřence. Je to příjemné, i když někdy se tato otázka stává pouze řečnickou a jak se máte je doopravdy nezajímá. Potom v podstatě ani nečekají na odpověď. 

To nás ale první měsíce dost mátlo. Když jdete kolem host-dad denně třeba čtyřikrát, tak vás pokaždé s úsměvem pozdraví s právě tou otázkou jak se máte. Pamatuju si, jak jsem se mu tehdy snažila vyprávět strašně vtipnou příhodu z procházky, zatímco jsem sušila psy. Za prvé moje story ztratila pointu hned v první minutě, protože říct tehdy vtip v angličtině a to ještě někomu, kdo má anglický smysl pro humor, je nadlidský výkon. No a když se vašemu trapnému vtípku nikdo ani ze slušnosti nezasmál, zjistíte, že vás vlastně nikdo neposlouchal, nebo co líp-už jste byli v místnosti sami. 

všude samý úsměv
“Good”

Odpověď na všechno. Když už se dočkáte odpovědi na zdvořilou řečnickou otázku “Jak je?”, pak je to vždy “dobře”. Neradi řeší své soukromí s jinými lidmi, protože se snaží vypadat ve společnosti dobře. A tak je může vaše odpověď “jsem v troskách”, nebo jen “nic moc” vyvést z míry a pak nevědí, co říct. Lepší je se tedy tomuhle celému problému vyvarovat a i když budete na pokraji zhroucení, s úsměvem odpovědět “Děkuji, mám se dobře.”

Všude samý úsměv

Tento bod jasně vysvětluje i oba výše uvedené body. A to- neupřímnost. Angličan se může mít sebevíc špatně, ale vy to na něm nikdy nepoznáte. On vám totiž nedá ani záminku si myslet, že je něco špatně. Dávají si záležet na svém postavení ve společnosti, protože to, jak je vidí ostatní, je pro ně nejdůležitější. Vy vlastně ani nepoznáte, jestli je kolem vás někdo, kdo vás nemá rád. Protože se každý schovává za svou masku. Neříkám, že je to takhle ode dveří ke dveřím, ale troufnu si tvrdit, že u většiny našich sousedů ano.

Všude samý úsměv, i ve Skotsku
“Cuppa tea”

Tahle dětská roztomilá zkomolenina spojení “Cup of tea”, v překladu “Šálek čaje”, jasně ukazuje důležitost obyčejného šálku čaje. Angličané totiž čajem s mlékem řeší úplně všechno. Nepozvou vás na večeři, ale na šálek čaje. ”Jestli se ti nedaří, probereme to u šálku dobrého čaje.” Šálek ráno, v poledne, po obědě, před večeří a před spaním, aby se ti lépe spalo. Děti se nezvou na kamarádské hraní u baráku, ale rodiče jim domluví posezení u šálku čaje. Celkem vzato, kuchyň je tady důležitým středobodem každé domácnosti. Vždy večer se u stolu sejde celá rodina a povykládají si, jak se celý den měli. Čaj vyřeší každé trable a může být znovu všude samý úsměv.

čaj s úsměvem
Peace a dobře dojeď.

S těmito lidmi se setkáte jen na silnicích. Nebo spíše s tímto nešvárem. Na silnicích potkáte různé druhy řidičů, jen většinou né ty dobré. Jestli jste odsouzeni k řízení, přejeme hodně štěstí a pevné nervy. Dám příklad. Dojedete v rychlém pruhu tři auta jedoucí vedle sebe na tříproudové silnici stejnou rychlostí. Pokoušíte se jim dát všemožně najevo, aby se uhli, ale neúspěšně. (Nám už na volantu nefunguje klakson, je promáčklý.)

Aupair couple, řízení vlevo, Anglie

Když se nakonec řidič uhne a vy ho můžete předjet, ukáže na vás bezdůvodně dva prsty – ukazováček a prostředníček – dlaní k sobě. Prosím vás. Rozhodně vás nezdraví a vy mu nemávejte nazpět. Tenhle rádoby “peace” pozdrav totiž znamená ****** *** ** ******. A možná ještě něco horšího.

Těšte se na pokračování zase za týden!

S láskou vaši Doubletraveller!