fbpx
Ondra na motorce

Motorka na odpis?! – Ondra Vlk – 3.část

Ahoj! Poslední pokračování rozhovoru s Ondrou Vlkem je tu a my se zase těšíme, s čím přijde tentokrát. Minule jsme hledali Ondry kamaráda na Sibiři, uprostřed lesů plných medvědů. Cesty plné překvapeních a nástrach, které ale statečně překonává. Jen Ondra a jeho motorka. Dneska se dočtete, jaké štěstí Ondru potkalo a… no… přečtěte si sami.

Thank you for reading this post, don't forget to subscribe!
I při téhle poslední cestě se ti už na Sibiři rozbila motorka. Co vlastně následovalo? Měla tě čekat dlouhá cesta…

Ondra: “Jak už jsem zmiňoval předtím, na Sibiři se mi rozbila spojka a já se ji marně snažil opravovat. Hlavně tuhle cestu se furt něco kazilo, kazilo a kazilo. Ale pak, když se toho kazilo tolik, jsem úplně ztratil víru a sílu pokračovat. Byl jsem v Ulánbátaru a čekal mě přesun přes Mongolsko, kde tak 300 kilometrů nic nepotkáte. A teď jsem si představil, že mi někde uprostřed Mongolska odejde součástka a co já budu dělat. Takže jsem to zabalil a jel jsem domu.

Motorka v Afgánistánu
Tohle nám k tobě moc nesedí. Vzdát to a jet domů. Ještě že víme, že ses rychle oklepal a pokračoval v celém dobrodružství! Teď chceme vědět, co všechno se dělo.

Ondra: “Po šesti dnech, které jsem trávil smutně doma, jsem dostal druhou šanci. A ta mě vystřelila z úplnýho dna. Ozval se mi Tomáš, který mě už delší dobu sledoval na sociálních sítích. Sledoval moje cesty a už ta první cesta se mu líbila. Tenkrát mi říkal, že by to chtěl jet jednou taky.

Tomášovi je asi 55 let, má expediční firmu v Ostravě a najednou se sebral a odjel do Kyrgyzstánu. Když tam na motorce vyjížděl z nějakého brodu, praskl mu řetěz a on se kutálel 4 metry po kamenech. Měl na třikrát zlomenou klíční kost a žebra. Vytáhli ho, odvezli do nemocnice v Biškeku, akorát tu když viděl, tak řekl, že tam rozhodně nepůjde. 

Takže se něčím nafetoval, něčím jako amfetamin, co kluci většinou vozí sebou, kdyby se něco stalo. Je to teda zakázaný, nesmíš to přiznat na hranicích, protože by tě nejspíš sebrali. Funguje to tak, že si to vezmeš při bolestech a třeba se zlomenou nohou dokážeš jet dalších 200 kilometrů a necítíš žádnou bolest. Tomáš si to vzal a odletěl do Čech a tady v Praze šel hned na sál. Měl štěstí, že chytl let hned za 2 hodiny, co se mu to stalo. Takže za 16 hodin od nehody byl v pražské nemocnici.”

Motorka
Tak to je síla! Jak to všechno ale souvisí s tebou?

Ondra: “Po tom, co se dal do pořádku odjel z nemocnice domů a četl, že jsem se vrátil. A jelikož Tomáš není srdcem motorkář, nedělá mu problém někomu motorku půjčit. Napsal mi, že jeho motorka je pořád v Kyrgyzstánu, tak jestli chci, můžu v cestě pokračovat právě na jeho motorce. Hned jsem řekl – Jo, jedu! Byl jsem akorát v Praze, abych řekl v bývalé práci, že nenastoupím. Kouknul jsem na letenky, koupil si jednu hned na druhý den ve 14:00, sednul jsem na autobus do Vimperka, kam jsem přijel v 18:00 a zabalil si věci na motorku. Zeptal se mamky, jestli mě druhý den hodí do Prahy na letiště, kde jsem se na 2 minuty poprvé v životě viděl s Tomášem, který mi přivezl z Ostravy klíče od motorky a papíry, který jsem potřeboval a já odletěl. Po přistání v Biškeku jsem si vzal taxík, dojel si do servisu, kde už na mě motorka čekala a byl jsem zpátky ve hře.”

Letiště Václava Havla a Ondra Vlk na cestě do ruska
Vesmír. Tohle se nestalo jen tak. Po tak velké smůle se ukázalo štěstí!

Ondra: “Bylo to velké štěstí. A to štěstí pořád pokračuje. Tím, že moje motorka byla Yamaha a dával jsem fotky na internet, tak si toho všimla česká Yamaha a oslovili mě. Stal jsem se tedy ambasadorem pro českou Yamahu. A těch spoluprací přibývá.”

To je pecka! Kromě spoluprací pořádáš i přednášky. Kde a kdy tě můžeme zastihnout?

Ondra: “Teď už nikde. Přednáším všude po Česku, ale vždycky tak nějak 3 měsíce po tom, co se vrátím z cesty. Na facebook jsem napsal lidem, kde všude by moji přednášku chtěli a ozvalo se mi strašně moc lidí. Ale to byl i Zlín, Ostrava, Brno, nějaké vesnice… Když mi pak ti lidé napsali, tak jsem byl dost překvapený. Řekl jsem jim, že jim udělám plakát a když budou tak hodní a vyvěsí ho, nebo někde domluví místo, tak rád přijedu.

Takhle jsem to dělal pořád, lidi mi dost pomáhali s propagací a v průběhu těch 3 měsíců jsem měl možná 40 přednášek.”

Ondra na přednášce o cestě v Rusku
40 přednášek? Baví tě pořád opakovat to samé?

Ondra: “Ne, pak ty poslední přednášky už mě moc nebavily. Každou tu přednášku se snažím alespoň trošku měnit, ale ve finále je každá přednáška stejná. Lidi se ptají na stejné věci… je to super, ale když mám za 5 dní 5 přednášek, tak se jen opakuju a opakuju. Hlavně dneska musíš lidi zaujmout, protože ty přednášky dneska dělá skoro každý.

Kde děláš přednášky nejradši? 

Ondra: “Na vesnicích. Paradoxně v Praze byla nejtěžší propagace, protože se tam pořád něco děje. Přišlo mi hodně lidí, ale je těžké ty lidi zaujmout. Nejlepší jsou přednášky na vesnicích. V hospodě, v kulturáku, přijde ti tolik lidí! Sjedou se klucí z okolních vesnic, motorkáři, kteří by hned někam cestovali… Třeba u Turnova jsem měl mít od 19:00 přednášku v hospodě, vedle byl sál a v 18:15 jsme se přesouvali do sálu, protože místo 40 lidí přišlo cca 150. Pak mi píšou lidi, kteří na té přednášce byli, že se jim moc líbila a že by mě chtěli různě podpořit. Je to krásný pocit.”

Přednáška Ondry Vlka - na cestě Ruskem
Tenhle rok jsi si vyrobil logo, vlastně něco jako tvou “značku” OVLK ride for life, přes kterou tě lidé můžou i podpořit. Chtěli jsme se tě zeptat, jestli máš v plánu i nějaké další propagační věci?

Ondra: “Trička jsem nechával dělat, ale to spíš ve vlnách. Nechci si věci naskladňovat, ale je to těžký. Mám pořád pochybnosti, jestli mě vůbec někdo podpoří. Beru to tak, že je toho kolem mě už tolik, že nevim, jestli to někoho zajímá. Nechci si nechat vyrobit 200 triček, aby mi jich 195 zbylo někde ve skladu. Já jsem jich nechal udělat pár a to hlavně pro lidi, kteří mě podpořili. Posílal jsem trička jako poděkování.”

Ovlk ride for life nálepka ondry vlka
Myslíš, že by tě lidi nepodpořili? Podívej se na to, co všechno jsi dokázal.

Ondra: “Myslím si, že jo, ale dostal jsem i nějaké “hejty”.”

Jaké hejty?

Ondra: “Jak jsem přijel zpátky do Kyrgyzstánu, tak ta otočka mě stála 100 tisíc. Letenky, poslání motorky z Ulámbátaru, koupit si nějaké základní oblečení… Takže jsem se vrátil s tím, že za ty peníze, co mám na účtě nedojedu domů, ale že to musím nějak dát. Napsal jsem tedy na facebook, jestli by mě lidi mohli podpořit a ozvalo se docela dost lidí. Ale právě za to, že jsem si řekl o peníze, jsem dostal docela dost nepříjemných zpráv od pár lidí. Ve finále to komentovali lidi, co mi nepřispěli a dneska mají lidi tu potřebu komentovat všechno, i to, do čeho jim nic není.”

Ondra a motorka na cestě ruskem
To nás moc mrzí. Ale tohle nesmíš řešit. Vždycky budou lidi, kteří tě podpoří a lidi, kteří jen upustí nepříjemný komentář. 

Ondra: “Já vím, ale člověka to zamrzí. Ti komentátoři ti to nikdy do očí neřeknou.”

Jaký je tvůj nejsilnější/ nejoblíbenější zážitek z cest?

Ondra: “Když jsem byl v Kyrgyzstánu v horách a bylo tam se mnou 7 dětí, které se mnou spaly v jurtě a bylo to krásný. Ti lidi nemají co jíst a stejně ti dají všechno, co mají. Je to hodně osobní. Nemají vůči tobě žádné předsudky a ani ty vůči nim, když to máš v hlavě nějak nastavený. Musíš to prostě zažít. Sedíš s nima u jídla, nerozumíte si ani slovo, protože oni neumí rusky ani anglicky… ale prostě tam sedíš a jsi šťastný. Nemají potřebu dívat se na televizi, ale užívají si jeden druhého.”

Děti v mongolsku
Jaké jsou tvé plány v tomhle období? A kam se plánuješ podívat, až celá corona situace skončí?

Ondra: “Původně jsem chtěl na delší dobu do Mongolska a vrátit se na Sibiř. Já a moje dobrá motorka bychom tam zůstali klidně měsíc a půl a mongolská víza využili naplno. Ale tím, že je situace, jaká je a není možné odjet dřív, tak nevím co bude. V Mongolsku je totiž brzy zima, v září/říjnu už jsem chytil sníh a pak je tam dlouhá zima. Teď plánuju s přítelkyní cestovat po Chorvatsku, podívat se na Balkán, projet Slovinsko, projet komplet Česko.”

Je motorka součástí tvého životního cíle? Co je tvůj vrchol života?

Ondra: “ Já bych chtěl objet celý svět. Ale pak se bojím, že už nebudu vědět, proč tady jsem. Chci toho co nejvíc zažít a co nejvíc si užít.”

Máš krásné vize do budoucna a my ti nepřejeme nic jiného, než spoustu štěstí a odvahy! Děkujeme ti za rozhovor a doufáme, že se s námi brzy podělíš o další krásný příběh.

Ondra: “Děkuju! Mějte se fajn a cestujte!”

Ondra Vlk v mongolsku

Poslední část rozhovoru – Motorka na odpis – s Ondrou Vlkem je u konce a my doufáme, že jste všechny 3 části zhltli jako zmrzlinu v těchto teplých dnech. Ondru můžete podpořit na jeho Instagramu nebo na Facebooku.

Nám můžete zanechat komentář pod článkem, nebo napsat zprávu na Instagram, či Facebooku. Budeme rádi za jakoukoli zpětnou vazbu, nebo nápad na další zajímavou osobu k rozhovoru! 

Děkujeme za váš čas a zase za týden!

S láskou vaši Doubletraveller!