fbpx
Žádost o ruku na Hawaii

American Adventure – Karin a Serhij Petryna

Ahoj! Dnes vychází oficiálně první článek do naší nové rubriky! Kdo hádal, že se bude jednat o rozhovory, hádal správně! Budeme se s vámi dělit o zajímavé příběhy lidí, nejčastěji cestovatelů, které známe. Samozřejmě, kdybyste kolem sebe měli nějakého cestovatele, sem s ním! Jsme otevření všemu. Dnes se seznámíte s dvojicí, která je zakladatelem American Adventure.

Thank you for reading this post, don't forget to subscribe!

Ještě před začátkem připomenu náš poslední článek, kde vzpomínáme na naše skvělé kamarády z Anglie. Ale teď už jdeme na to!

Začínáme!

Dnes bychom vám rádi představili naše skvělé kamarády a cestovatele Seržu a Karin Petryna. Mladý pár, který cestuje všude po světě a to, v kolika zemích už byli, byste nespočítali na obou rukou. Možná ani na nohou.

Karin je 27 let a pochází ze středního Slovenska. Je žurnalistka a právě čeká na magisterský diplom z lidských zdrojů na HR Newton Collage v Praze. Je zakladatelkou agentury American Adventure.

Seržovi je taky 27 let a pochází z Ukrajiny. V Čechách ale žije od svých 3 let, takže už je prý “skoro Čech”. Studoval na VŠE v Praze. Je spoluvlastníkem agentury American Adventure.

American adventure rozhovor
Vítáme vás u našeho vůbec prvního rozhovoru a děkujeme, že jste do toho šli s námi! První otázka, která nás zajímá je – Jak a kde jste se vlastně poznali?

Serža: “Ahoj! Taky děkujeme za pozvání. Poznali jsme se na plavčickém kurzu Amerického červeného kříže v dubnu, v roce 2015. Přišel jsem na kurz samozřejmě pozdě a tam seděla slovenka s knížkou, s hlavou dole. S kamarádem Lukášem jsme si šli sednout ke stolu a když jsem se rozhlídl, tak ta slovenka z pod těch vlasů na mě koukla a zase do knížky a takhle pořád dokola.”

A tam jsi se zamiloval? Na první pohled?

Serža: “Asi jo, ale to ona mě potom začala balit. Chtěla se mnou pořád sedět a zvala mě na pivo..”

Karin: “Nie, to bolo tak, že ja som ten deň nevedela, že pôjdeme na bazén. No náhodou som pri sebe mala plavky, ale nemala som uterák. A teraz cez obedovú pauzu šli všetci spoločne z kurzu na obed a Serža sa pýtal, či vieme, čo bude na obed. No pohotovo a s vidinou společného sedenia som tak pekne odpovedala, že neviem, ale ja som na ten obed ani nemohla ísť, lebo som si musela ísť do Lidlu kúpiť nejaký uterák. Totálny trapas. Kúpila som si k tomu cottage syr, ktorý som si zjedla sama na schodoch pred kurzom.”

Serža: “Já si pamatuju, jak byla rozhozená a vystrašená, že chudák ani nevěděla, kdy se kam má jít a co se má plavat.”

Karin: “No to nie. Na tom bazéne nám povedal inštruktor, aby sme sa dali do dvojíc. Ja som tam bola sama a zrazu on sa ku mne otočil, nechal kamaráta kamarátom a vraví mi – budeš so mnou vo dvojici? Tiež sme si skúšali záchrany v bazéne, kedy Serža bol pripútaný na nosidlách a ja som stála za ním vzadu. No zrazu ma chytil za prsia, akože fakt chytil a pýta sa- to je brucho?

A na druhý deň prišli ráno do triedy, kde ja už som sedela s pripravenou ovsenou kašou v miske a povedal kamarátovi, že ak tam bude tá slovenka sedieť sama, tak ideme k nej. Prišli, sadol si ku mne s pozdravom- „Ahoj zlatko“, prvý deň, čo sme sa poznali a začal mi jesť moje raňajky.”

Karin a serhij petryna
Serža začal pěkně z hurta! Takže jste se poznali na kurzu pro Americký Červený kříž. Proč jste chtěli zrovna do Ameriky?

Karin: “Ja som tam bola už dva roky pred tým a potrebovala som si obnoviť kurz. Vlastne ani neviem, prečo som išla do Prahy, keď sme ten kurz mali aj na Slovensku.”

Serža: “Mě měli vyhodit ze školy v zimním semestru, už to bylo i celkem jistý. Tak jsem si řekl, že musím udělat něco se svým životem. Šel jsem na studijní oddělení podat žádost o ukončení studia a říkám Lukášovi- “Ty kráso, to jsem zvědavej, co řeknu doma, že mě vyhodili ze školy. Takže tři roky v prd*li, to mě vydědí”. A Lukáš právě začal s tím, že pojedeme do Ameriky dělat plavčíky. Akorát jsem měl dva problémy. Musel jsem být student a musel jsem umět plavat. Což jsem neuměl.

Tak jsem chodil každý den plavat, přihlásil jsem se na pofidérní Vyšší odbornou školu a poslouchal od mamky- “To ti je Praha málo? Nechceš spíš do Německa? Vždyť neumíš plavat! To chceš jet dělat plavčíka?” A nakonec jsem se stal instruktorem plavčíků a ty kurzy mám na starost já a Karin.”

Poznali jste se na kurzech pro plavčíky do Ameriky. Ale vy teď máte přímo agenturu – American Adventure – , která právě zprostředkovává studenty na letní stáže. Byly to těžké začátky?

Karin: “V ten rok, čo sme sa spoznali, som začínala ako nezávyslí náborár, ale agentúru som nemala. A za ten rok som stretla chalana, s ktorým sme tú agentúru založili. To už sme boli so Seržim asi rok a pol spolu, keď ten chalan povedal, že to robiť nechce, že od toho odchádza. Tak sme sa do toho pustili my dvaja, aj keď najskôr som sa bála zveriť pol firmy do rúk niekoho, s kym sa poznám tak krátko, ale nakoniec som fest rada, že sa tak stalo.”

Serža: “Musím se přiznat, že jsem se ze začátku taky bál. Jít do podnikání s někým, s kým se znáš krátce, nebyla sranda. Ale jak říkala Karin, jsme rádi že to tak je, protože máme stejné názory i vize do budoucna a můžeme to teď dělat společně.”

Můžete nám tedy krátce představit vaší firmu?

Karin: “Sme Work&Travel agentúra American Adventure a posielame vysokoškolských študentov z denného štúdia na kultúrno-výmenný pobyt do Ameriky. Skôr sme mali aj iné možnosti práce, ale tie sa neosvedčili, takže zostávame len pri plavčíkoch.”

American adventure
Co musejí tedy studenti splňovat, aby se do vašeho programu American Adventure dostali?

Serža: “Musejí chodit na denní studium, buď Vysoké, nebo Vyšší školy. Musejí být tedy starší 18 let s tím, že je tam pak nějaký vrchní limit 28 let. Ale měli jsme i na výjimku kluka, kterému bylo 29 let. Musejí umět plavat a taky mluvit anglicky alespoň na základní komunikativní úrovni.”

Karin: “Pred tým sa absolvoje trojdňový kurz, kde musia splniť odplávanie 300 metrov a potopenie sa do 2 metrov. Preberáme teóriu, ktorá je podľa kostry Amerického červeného kríža, z ktorej si potom študentov krátko otestujeme. Ale to sú základné veci, ktoré študentov počas kurzu naučíme.”

Serža: ”Ještě chceme zmínit pohovory. My si vlastně voláme s těmi studenty, kteří mají o program zájem a zjišťujeme právě ty základní věci. Jestli umí plavat a kolik jim je let. Potom studenti volají s našimi zaměstnavateli z Ameriky, kteří si můžou určit, jestli studenta chtějí, nebo ne. Ale většinou berou všechny, krom lidí, kteří neumějí anglicky vůbec.”

Ten program od American Adventure “Work&Travel” znamená “Pracovat&Cestovat”. Když do Ameriky jezdíte každý rok, máte pořád co objevovat?

Karin: “My si každý rok plánujeme cesty na tie dva-tri týždne, čo máme na cestovanie. Stále je tam čo objavovať. Hlavne, Amerika je skvelý východiskový bod pre ostatné destinácie, ako je Hawai alebo plavba v Karibiku. Tie plavby sa stále obmieňajú, takže sa tam veľa miest vystrieda. Aj v tej pevninskej Amerike je dosť miest, kde sme neboli a chceli by sme sa tam pozrieť.”

American adventure
Jaký výlet vám nejvíce utkvěl v paměti?

Serža: “Hawai a Kalifornie. Kalifornie byla náš první společný velký výlet na dvanáct dní. Jeli jsme ze San Diega na sever do San Francisca, potom do pouště Las Vegas, Grand Canyon a dál. Těch dvanáct dní jsme měli naplánované od rána do večera. Hollywood, Beverly Hills…”

Karin: “No a Hawai sa nám stal osudovým.”

přijetí žádosti o ruku na hawaii

Serža: “Šli jsme na výlet na “Haiku stairs”, tzv. “Schody do nebe” na hlavním ostrově Oahu. No a nahoře je vysílač, který dřív sloužil americké armádě. K němu vedou schody, které vypadají spíš jako žebřík a nesmí se tam oficiálně chodit. Vysílač je mimo provoz a tak ty schody nejsou až tak udržované. Karinka samozřejmě začala s tím, že “Né, tam nejdeme, to je nelegální!” A tak jsme šli z druhé strany, totální džunglí a bahnem 7 hodin!”

Karin: “Hore sme došli celí špinaví od blata, ja som mala prsty opuchnuté. Tak som si sedela na tých schodoch unavená a pozerala som na výhľad. No a zrazu za mnou počujem, že tam niečo šramotí, tak som sa s nervami otočila, že čo za mnou robí a on tam bol na kolene a s prstienkom v ruke.”

žádost o ruku na hawaii

Serža: “Takže dolů jsme šli sice nelegálně, ale jen dvě hodiny a zasnoubení.”

Karin: “Keď sme schádzali potom dole, tak ja som videla ako jeden z ochranky si sadá do auta a rozbieha sa k nám! Tak ja úplná panika, že ide za nami nám dať pokutu, tak sme začali utekať takým bambusovým lesom, ja celá v panike.”

Serža: “Prosim tě.. když jsme šli dolu, tak nad námi letěli asi tři, nebo čtyři helikoptéry a všichni nám mávali. Ten ochrankář tam stál, byl úplně v klidu a myl si auto. A když jsme šli dolů, tak to nebylo tak, že nás tam naháněl. Ten týpek jen zacouval, abychom si všimli, že tam někdo je a šli pryč. Ale Karinka si představuje, že jsme byli v nějakým akčním filmu a probíhali jsme tam bambusovým lesem s mačetama a rozsekávali bambusy.”

To byl teda adrenalin! Jinak kromě tohoto výšlapu, jaký adrenalinový zážitek byste chtěli na cestách zkusit?

Karin: “Okrem toho, že sa Serža bojí hĺbky a výšky, tak to asi nezažijeme spolu. Ale ja by som sa chcela ísť potápať. Raz sme si kúpili potápanie s želvama na odporúčanie kamarátky, že vraj je zľavnený. Pochopili sme prečo, pretože z osemhodinového zájazdu sme 7 hodín sedeli v autobuse a pol hodinu sa pri brehu potápali v špinavej vode s jednou korytnačkou. A tiež by som chcela ísť na Safari.”

Serža: “Já asi spíš paragliding, nebo rogalo.”

relax v přírodních bazénech american adventure
Kam byste se chtěli podívat, až skončí tenhle nouzový stav? Nebo jaké jsou vaše vysněné destinace?

Karin: “Tento rok sme mali hromadu plánov, bohužiaľ, sa nám všetko zrušilo. Mali sme v pláne Atény, Ameriku, plavbu.. boli sme na Ukrajine. Ešte máme naplánované Rumunsko, kam letíme na svadbu, ale to tiež uvidíme, ako sa vyvinie. Ale inak asi Ázie, nie?“

Serža: “To si nepamatuju, že bychom se bavili. Já si pamatuju Island, Aljaška, Nepál, Japonsko a pak se uvidí.”

Karin: “Haha.. Ani jedno z toho neni môj sen. Môj sen je Mexiko, Bali..”

Serža: “Mexiko – kriminalita, Bali – provařený.. takže si do diáře napiš Aljaška, Island, Nepál, Japonsko.”

Karin: “Myslim, že v roku 2020 sa pozrieme možno vo Vimperku do Lidlu a so šťastím na Slovensko.”

obří fazole v americe
Teď máme všichni stejné podmínky a musíme to nějak zvládnout. Přejeme vám spoustu spokojených studentů v programu American Adventure, hlavně aby vám vyšli alespoň nějaké plány ke konci roku! A věřím, že podnikneme i nějaký společný výlet! 

Serža s Karin: “Přesně tak. Věříme, že se to brzy zlepší a zase si budeme moct plnit sny. Děkujeme za rozhovor a mějte se krásně!”

My taky moc děkujeme za rozhovor, u kterého jsme se zasmáli víc, než dost. Těšíme se na vás po karanténě!
American adventure

A na vás ostatní se těšíme zase příští neděli s dalším rozhovorem! Jestli máte nějaké dotazy na nás, nebo na Seržu s Karin ohledně American Adventure, neváhejte nás kontaktovat. 

Nás zastihnete na Instagramu, nebo Facebooku.

Karin se Seržou zastihnete tady na Instagramu, nebo Facebooku.

Tak zase za týden!

S láskou vaši Doubletraveller!